Život a historie vypálených obcí podruhé
V úterý 29. dubna 2014 pro nás druhým dnem pokračoval projekt „Život a historie vypálených obcí“. Po naší návštěvě Ležáků (9. dubna) tentokrát byla hostitelem obec Lačnov a naše škola. Přivítali jsme žáky ze základní školy z Nového Malína a studenty šumperského gymnázia. Úvodní obsáhlou přednášku, v níž byl zmíněn i příběh Vařákových pasek, obstaral historik Vojtěch Kyncl. Poté následovalo povídání s pamětnicí – paní Bohumilou Zvonkovou. A na závěr dopoledního bloku povyprávěl malínským žákům o Josefu Rotreklovi a Josefu Valčíkovi Petr Odehnal z klobouckého muzea. Odpoledne jsme pak vyrazili na Ploštinu, a to se zastávkou u pomníku Josefu Valčíkovi a jeho rodině ve Smolině. Na Ploštině nás čekalo překvapení: v muzejní expozici nám o svých tragických zážitcích z 19. dubna 1945 vyprávěla Božena Húšťová, která ploštinskou hrůzu přežila. Navštívili jsme také památník, mocensky velkolepou oslavu partyzánského odboje, i kapli Panny Marie Bolestné z roku 1947, postavenou na místě usedlosti, v níž tehdy zahynulo nejvíce lidí. A náročný program dne byl vyčerpán. Zároveň tímto dnem skončila první etapa projektu. Nyní je na nás, abychom do konce června vytvořili výtvarná díla a literární práce, inspirované tím, co jsme se dozvěděli, co jsme poznali. Když se nám vydaří, objeví se v knize, která by měla být slavnostně představena v listopadu na závěrečné konferenci v Hlinsku.

Fotografie ke zhlédnutí: odkaz

Zajímavosti z celého projektu: odkaz

přidáno 3. prosince, 19:27
Marta Odehnalová